Francois Truffaut
In iubire, femeile sunt profesioniste, iar barbatii amatori

Final dramatic în lupta pentru Trofeul celor 6 Națiuni la rugby. Irlanda obține pentru a 2-a oară consecutiv trofeul principal, după ce a învins cu 40-10 în deplasare reprezentativa Scoției și a trebuit să aștepte fluierul final al meciului Anglia – Franța.

La Londra, francezii au pierdut cu 55-35, dar nu le-au permis gazdelor să învingă cu diferența necesară de 26 de puncte.

Pe gazonul stadionului Twickenham ,,cocoșii galici" au ținut diferența de care avea nevoie Irlanda.

Anglia a început partida promițător, marcând primul eseu după un minut și jumătate de joc.

Francezii au replicat pe măsură și în numai 7 minute au marcat 15 puncte. Englezii au jucat dur pentru a-și intimida adversarii, au făcut placaje la limita regulamentului și au câștigat prima repriză cu scorul de 27-15.

Turneul celor 6 Națiuni de Rugby este o competiție disputată anual între echipele cele mai puternice din Europa: Anglia, Franța, Irlanda, Italia, Scoția și Țara Galilor.

Restul națiunilor europene se întrec în Cupa Europeană a Națiunilor.

Echipa Națională de rugby a Moldovei participă în divizia a doua a acesteia și conduce la zi clasamentul Diviziei 1B cu 15 puncte la activ.